Centar za postkonfliktna istraživanja i Balkan Diskurs otvorili su trodnevni Festival mira ’22 u Etno selu Čardaci u Vitezu, kako bi s mladim ljudima iz cijele Bosne i Hercegovine, aktivistima i novinarima govorili o važnosti mira, izbjegavanju podjela i poštivanju ljudskih prava.

Velma Šarić, predsjednica i osnivačica Centra za postkonfliktna istraživanja je kazala da je cilj Festivala da zbliži mlade iz cijele Bosne i Hercegovine kako bi zajednički radili na očuvanju mira u trenucima kada njihovi vršnjaci u Ukrajini prolaze ratne strahote.

„U ovom gradu – Vitezu – u Srednjoj Bosni okupili smo mlade iz cijele Bosne i Hercegovine. Želimo da učimo i radimo zajedno kroz multimedijalni i umjetnički program, educiramo mlade o potrebi očuvanja održivog mira i prevencije potencijalnih konflikta posebno s aspekta održavanja mira i izbjegavanja konflikta“, kazala je Šarić, naglasivši da je ovaj Festival mira dio većeg projekta „Muzej mira“, u sklopu kojeg će uskoro biti predstavljena godišnja publikacija, magazin „Mir“. 

Ambasadorica Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a u BiH je kazala da manje zajednice poput Viteza često su odskočna daska za promjene i održivi mir.

„Događaji kao što je Festival nude priliku da se promijeni preovladavajući narativ podjela i pokaže da građani žele da se udruže u podršci miru. Da bismo promijenili ovaj narativ, moramo podići glasove – posebno mlađe glasove – onih koji su posvećeni mirnom i kohezivnom društvu bez diskriminacije, uz puno poštovanje ljudskih prava i vladavine zakona“, kazala je Kavalec.

Konzul Patrik Turošik, zamjenik šefa misije Slovačke ambasade u Bosni i Hercegovini, je kazao da su u ovakvom teškom vremenu za Evropu jako bitni mladi „jer ste vi budućnost.“

„Pitam se šta je to mir i da li je to pronalaženje sebe. Za mene, mir je sigurnost, posebno zbog onog što se dešava u Ukrajini“, kazao je Turošik, zahvalivši svim mladima na dolasku i na mogućnošću razmjene mišljenja.

Učesnici Festivala imali su priliku pogledati dokumentarni film OSCE-a „Maglaj, rat i mir“ a koji govori o glasovima trojice ratnih veterana koji dijele važnu poruku o besmislnosti rata i važnosti odbrane mira.

„Tragični događaji u Ukrajini još jednom nas podsjećaju koliko mir može biti krhak i da svi zahvaćeni ratom plaćaju visoku cijenu“, istaknula je Kavalec.

Ovogodišnji Festival mira ’22 želi da osnaži mlade ljude da preuzmu inicijative u izgradnji mira i tako postanu dio jakog demokratskog društva koje će biti jednako za sve.

Organizator Festivala je Centar za postkonfliktna istraživanja, višestruko nagrađivana organizacija zbog predanog rada na izgradnji mira u Bosni i Hercegovini i Zapadnom Balkanu, kao i multimedijalna platforma Balkan Diskurs, koji daje priliku mladim osobama da iznesu svoje mišljenje i pišu o temama koje su bitne za razvoj bosansko-hercegovačkog društva. Partneri i podrška Festivala su: Misija OSCE-a u BiH, Slovačka ambasada u BiH, SlovakAid, Europska unija u BiH, Sigrid Rausing Fund, Rockefeller Foundation, AlJeezera Balkans, Gradsko kazalište mladih Vitez i Etno selo Čardaci.