Konjički Centar „Alhamsa“ prvi je sportski orijentisan konjički centar u Brčkom (Rijeke). U prijevodu sa arapskog jezika (الخمسة) Alhamsa znači “Petica”. Ovo je poznati termin u konjičkom svijetu i označava 5 najpoznatijih krvnih linija arapskog konja: Kuhaylan, Hamdani, Hadban, Saqlawi i Obayan. Ismail Čehić se konjičkim sportom aktivno bavi već dvije godine, a svoj put je započeo kod sugrađanina gosp. Aziza Šehovića u konjičkom klubu „Djeca vjetra“ i treniranjem njegovih konja. Prvi susret sa Arapskim konjima je imao kod prijatelja i suosnivača Alhamse gosp. Asmira Mehića, da bi kasnije stručnu edukaciju nastavio u konjičkom klubu “Visoko” koji je u BiH poznat po uzgoju čistokrvne arapske pasmine.

Alhamsa trenutno posjeduje 2 bosanska (borička) arapska konja i jedno polukrvno ždrijebe.

Zašto baš ova pasmina?

Ismail nam otkriva: Radi se o izuzetno lijepim, temperamentnim, izdržljivim, hipersenzibilnim i visoko inteligentnim konjima. U pustinji koja je njihova domovina i gdje se sve svodi na suštinu, hiljade godina su proveli uz čovjeka koji ih je koristio za rad i ratovanje, ali se prema njima odnosio kao i prema članovima porodice (spavali su s vlasnicima u šatorima) zbog čega je privrženost ljudima u njihovim genima. Jahale su ih poznate ličnosti poput Džingis Kana, Napoleona, Aleksandra Velikog, Georgea Washingtona…

Rad s njima zahtijeva dosta ljubavi i strpljenja, te se ne zaokružuje samo fizičkim pristupom. U tom procesu neophodno je prilično poznavanje psihologije, fizionomije i anatomije ove životinje, ali i čovjeka. Ispravan i odmjeren pristup konju, a naročito arapskoj pasmini dovodi do razvoja kognitivnog, duhovnog i tjelesnog aspekta individue koja je s konjem u interakciji. S druge strane Arapski konji dominiraju u sportskoj disciplini koja je u fokusu djelovanja našeg Centra, a to su
daljinske utrke (endurance) koje se odvijaju od 20 km do 160 km. Cilj je da konj što prije završi utrku, ali u odličnom tjelesnom stanju gdje se mjeri srčani ritam i ostale vitalne funkcije konja, kao i pokretljivost i funkcionalnost mišića, zglobova i tetiva. Ukoliko samo jedan od parametara bude
narušen jahački par biva diskvalifikovan. Upravo zbog toga za ovakve trke potrebni su mjeseci pripreme konja i jahača, te jahačevo odlično poznavanje psihofizičkog stanja konja.

Alhamsa broji prve uspjehe na konjičkim trkama. U ovogodišnjoj utrci koja je organizirana u konjičkom klubu Sarajevo sa grlom Orna smo završili kvalifikacijsku trku na 20 km u idealnom
vremenu. Nastavak ovog takmičenja je predviđen za april naredne godine, a potencijalno mjesto održavanja moglo bi biti upravo Brčko.

Ismail smatra da imamo potencijala za ovakav vid sporta, a brčanska Fazanerija je idealno mjesto.Razvojem centara ovog tipa i programa koje nude, kroz boravak u prirodnom ambijentu, brigu o životinjama i navikavanje na rad i disciplinu potpomaže se opšti razvoj djece i omladine koji rade sa životinjama, a naročito sa moralnog, duhovnog i fizičkog aspekta.

Bavljenje ovim sportom zahtijeva vrijeme, trud i ljubav, a također i finansijska sredstva. Ovaj vid sporta spada u kategoriju skupih sportova zbog kupovine samih konja, te opreme koja je potrebna za jahanje, kao i samog održavanja zdravlja i ishrane konja.